W potocznej opinii panuje często pogląd, iż Dzień Kobiet jest świętem wprowadzonym przez komunistów po II wojnie światowej w celu ulżenia ciężkiej doli kobiet pracujących. Co prawda Dzień Kobiet był obchodzony w czasach PRL-u hucznie i z pompą, jednak jego tradycja sięga odleglejszych czasów. Święto to można łączyć z starożytnymi Matronaliami, czyli rzymskim świętem obchodzonym w pierwszym tygodniu marca przez zamężne kobiety i związanym z macierzyństwem, płodnością i odradzającą się w tym czasie przyrodą. Już wówczas mężczyźni obdarowywali swoje żony prezentami w dniu tego święta.

Współcześnie obchodzony Dzień Kobiet wywodzi się bezpośrednio z ruchów emancypacyjnych i strajków robotniczych z początku XX wieku. Pierwsze obchody Dnia Kobiet w 1909 roku odbyły się w Stanach Zjednoczonych i były upamiętnieniem ofiar nowojorskiego strajku pracownic przemysłu odzieżowego, który odbył się rok wcześniej i w którym zginęło 126 kobiet. W 1910 roku kopenhaska Międzynarodówka Socjalistyczna ustanowiła Międzynarodowy Dzień Kobiet, którego najważniejszym celem było wspieranie praw kobiet oraz popularyzowanie wśród społeczeństwa praw wyborczych dla kobiet. Współcześnie Dzień Kobiet kontynuuje te tradycje – 8. marca odbywają się na całym świecie manifestacje feministyczne, których uczestnicy walczą o równouprawnienie kobiet.

Najprostszą formą uczczenia Dnia Kobiet jest złożenie życzeń. Współcześnie Internet i sieć telefonów komórkowych sprawiają, iż życzenia wysyłamy niemal automatycznie, a za pomocą jednego maila możemy złożyć życzenia wszystkim adresatkom, których maile mamy zapisane w mailowej książce adresowej. W Internecie znajdziemy najróżniejsze życzenia, do bardzo popularnych należą śmieszne życzenia na Dzień Kobiet. Życzenia takie przesyłają nie tylko mężczyźni swoim koleżankom, znajomym, współpracowniczkom, ale i kobiety kobietom – przyjaciółkom, koleżankom, siostrze, mamie. Warto samodzielnie wymyślić śmieszne życzenia, które uwzględnią indywidualność adresatki.